Středomoří

Středomoří

Santorini

ZOBRAZIT PLAVBY V TÉTO DESTINACI


Poznejte Středozemní moře přímo z jeho hladiny

Má rozlohu přes dva a půl milionu čtverečních kilometrů, rozkládá se na trojmezí jižní Evropy, severní Afriky a Arabského poloostrova a má spojení do dalších tří moří – Černého, Rudého a také do Atlantického oceánu. Jeho vlny omývají celou řadu ostrovů a souostroví a tato rozmanitost jej přímo předurčuje k zajímavým plavbám.

Plavby lodí po Středomoří jsou bezkonkurenčně nejoblíbenější. Těší se zájmu díky příjemnému počasí, množství antických i středověkých památek, výborné kuchyni a krásné přírodě. Oblast plaveb ve Středomoří zahrnuje pobřežní části Středozemního moře na evropském, asijském a africkém kontinentě, ostrovy ve Středozemním moři, Kanárské ostrovy a pobřeží Černého moře. Do přístavů vyplutí se snadno dostanete autem, vlakem a i letecky. Dovolená na lodi Středozemní moře je zážitek dostupný pro každého.

 

Místo nalodění a cíle plavby

Pro zahájení plaveb po Středomoří jsou nejčastěji využívány italské přístavy jako Benátky, Janov či Savona, ale zdatně jim konkuruje rovněž Řím, Barcelona nebo Istanbul a s ohledem na cíl plavby vstupují do hry i další přístavní města. Trasy plaveb jsou v zásadě dvě,  orientované podle světových stran s pomyslnou hranicí na Apeninském poloostrově. Východní směr zahajuje na Jadranu a pokračuje vodami Řecka až na Blízký východ, západní  se týká především západního pobřeží Itálie, Španělska a Tunisu.

Východní středomořský okruh

Plavba je romantickou výpravou po malebných přístavních městečkách, proplétá se mezi řeckými  ostrovy, objevuje jedinečné přírodní útvary, jako jsou zatopené sopečné krátery, seznámí vás se vzácnými antickými památkami a dá vám nahlédnout hluboko do historie. Města jako Dubrovník, Izmir, Istanbul nebo Pireus hovoří sama za sebe, své nezaměnitelné kouzlo mají i Benátky jako místo nalodění...

Západní středomořský okruh

Plavba západním směrem připomíná listování oživlým seznamem památek UNESCO. Jen si to představte - věčné město Řím, Barcelona s Gaudího stavbami, malířům zasvěcená Florencie, Pisa, Malta, Kartágo, Valencie, Malaga... stačí jen vyslovit ta jména a fantazie už nám v mysli kreslí nádherné obrazy. A to jsou v záloze ještě svůdné ostrovy jako Sicílie, Sardinie, Korsika a Mallorca, Menorca nebo Ibiza se svým vyhlášeným nočním životem.

Poloha Středozemního moře

Středozemní moře leží mezi jižní Evropou, severní Afrikou a Arabským poloostrovem. Má přímé spojení s Černým mořem a Atlantickým oceánem, díky Suezskému průplavu pak i s Rudým mořem. Na 2, 6 mil. km2 se nacházejí četné ostrovy a souostroví.

Z okrajových moří je nejznámější Jaderské a Egejské moře, k menším patří Tyrhénské, Jónské, Krétské, Marmarské, Ligurské moře.

Nekonečná sezóna

Příznivé podnebí umožňuje prakticky celoroční plavební provoz, byť za hlavní sezónu je považován čas od května do října, kdy se můžete téměř stoprocentně spolehnout na báječné slunečné počasí s teplotami kolem třicítky. Stále příjemných 20°C nabízejí jaro a podzim, zimní měsíce jsou zasvěceny především plavbám do teplejších krajin, jako jsou Kanárské ostrovy, Madeira, Maroko nebo Egypt či Izrael. Záleží tedy jen na vás, zda si chcete užívat sluníčka a koupání, nebo vás více zajímají památky a výpravy za poznáním. Na každý pád je vhodné zarezervovat si plavbu s předstihem, neboť zájem je opravdu enormní.

Plavby Středozemním mořem mají ve svém portfoliu všechny významné lodní společnosti, stačí si tedy jen vybrat, zda vás na palubě přivítá Carnival, Costa, MSC, Norwegian Cruise Line nebo Royal Caribbean International. 

Středomoří je kolébkou evropské kultury, vědy, filosofie. Nachází se tu tedy velké množství významných památek, které mají leckdy i úzkou spojitost s našimi dějinami. Plavba po Středomoří se může stát jednou velkou učebnicí dějepisu.

Středomořské státy mají také velice krásnou přírodu. Ze strání vanou kořenité vůně bylin, sytě barevných květů i citrusů. Pobřeží jižního Středomoří je často nazýváno evropským „Karibikem" pro své úchvatné pláže a půvabné scenérie malebného pobřeží. Připomenout musíme i úžasnou středomořskou kuchyni vonící po vyzrálých rajčátkách, rozmarýnu, bazalce a olivovém oleji.Přístavy v této destivaci:

Odebírat akční nabídky