Santorini

Santorini

Ostrov Santorini, též nazývaný Thera, o délce 18 km a šířce 2 – 6 km patří k nejjižnějším z Kykladských ostrovů. Zhruba uprostřed ostrova byla asi 1 500 metrů vysoká sopka, jejíž erupce a následní zemětřesení kolem roku 1470 př. n. l. zcela zničily povrch ostrova a vyvrhly tuny vulkanického popelu a prachu. Zborcením mohutné magmatické komory pod ostrovem a vznikla kaldera, kráter zatopený mořem. Od pobřeží vedou prudké silničky a stezky směrem k náhorní plošině, kde se rozkládá většina vesnic. Sopečný popel je kvalitní půdou pro pěstování olivovníků a subtropického ovoce, jehož stromy dnes pokrývají prakticky celý ostrov.

Na ostrově byly také nalezeny archeologické pozůstatky mínojské kultury doby bronzové. Bílé domky hlavního města Fira jsou zajímavě poskládané na skalnaté hraně. Z množství schodů, různých průchodů a teras budete fascinováni.

Santorini - průvodce

Kam se vydat na Santorini

Projděte si malebné uličky města Fira a pokochejte se panoramatickými výhledy z terasy na lodě, kotvící v kaldeře i na okolní ostrůvky Kamenia a Therasia. Kromě spousty malých obchůdků a romanticky položených kaváren a barů je možné zajít do kostela Saint Stylianos. Místní atmosféru skvěle nasjete i na místním tržišti v centru města. Milovníci výtvarného umění by neměli minout galerii Mati, kde jsou k vidění díla inspirovaná přírodou, mořem a lidským tělem.

Nejoblíbenější výlety ze Santorini od lodních společností

  • To nejlepší ze Santorini, celodenní okruh ostrovem autobusem, orientační cena 90 EUR
  • Vesnička Oia s černými vulkanickými plážemi, délka cca 4 hod., orientační cena 65 EUR
  • Plavba po kaldeře s návštěvou vulkanických ostrůvků, délka 3 hodiny, orientační cena 55 EUR
  • Relaxace na pláži, více variant, orientační cena 30 - 50 EUR podle rozsahu služeb
  • Jeepem po Santorini, délka 3 - 4 hodiny, orientační cena 90 EUR
  • Archeologické vykopávky v Akrotiri, délka 3 - 4 hodiny, orientační cena 60 EUR

Poznámka: jedná se o příklady výletů různých lodních společností.


Praktické tipy pro cestování po Santorini

Loď kotví na moři v sopečné kaldeře, transfer na pevninu je realizovaný záchrannými čluny. Město Fira je z pobřeží dostupné pěšky či na oslu po strmé klikatící se zpevněné cestě. Pohodlnější, ale méně zážitková, je kabinová lanovka.

 

Odebírat akční nabídky