Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca

V zátoce Badia de Palma leží Palma de Mallorca, správní centrum 150 španělských Baleárských ostrovů, mezi kterými vynikají Mallorca, Menorca, Ibiza a Formentera.

Název města je římského původu a znamená cosi jako „palma vítězství“. Římané zde založili osadu už kolem roku 124 př. n. l. V době, kdy město připadlo křesťanům, začala velká přestavba dosavadních staveb. Maurské hradby byly zesíleny, mešity se přestavěly na kostely, byl položen základní kámen katedrály, jenž je výraznou dominantou Palmy i dnes. Na přelomu 1. a 2. poloviny 14. století se středomořský obchod rozvinul natolik, že se Palma stala světovým přístavem, sídlem námořního obchodního soudu a střediskem kartografie.

Od přístavu je nádherný pohled na katedrálu La Seu a velký park Parc de la Mar. Na náměstí Placa de la Almoina stojí naproti katedrále palác Palau de la Almudaina, původně arabský Alcazar a ve středověku rezidence aragonských a mallorských králů. Jeho klenot představuje gotická kaple Capella Santa Ana s nádherným trůnním sálem. Po ulici Carrer del Palau Reial se dostanete do srdce města, na náměstí Placa Cort. Dominuje mu budova radnice (Ajuntament) s renesanční a barokní fasádou.

Ulicí Can Sanc se projdete ke klášteru sv. Františka, založenému v roce 1232 králem Jakubem I. Aragonským. Jednolodní gotický kostel s mramorovými bočními kaplemi vznikl asi o 50 let později na základech mešity. Pozdně gotická křížová chodba s ozdobnými sloupy pochází ze 14. století a patří k největším na světě.

Pokud se vydáte směrem k moři, narazíte v ulici Carrer Serra na oblouk Arc de la Almudaina z římských městských hradeb a na budovu Maurských lázní s mohutným gotickým obloukem. Opustíte-li Staré město a přejdete ulice Passeig de Mallorca a Rieru, najdete „extra muros“ (za hradbami) - krásné vyhlídkové body a zajímavé atrakce. Jedná se třeba o skanzen Poble Espanyol v ulici Carrer Poble Espanyol, kde stojí na malém prostoru kopie staveb z různých kulturních období a oblastí celého Pyrenejského poloostrova. Nad městskou čtvrtí El Terreno se uprostřed piniových lesů tyčí gotický hrad Castell de Bellver.

Palma de Mallorca - průvodce

Kam se vydat během kotvení lodi v Palmě de Mallorce

Projděte se po promenádě kolem moře, prokřižujte uličky starého města a v nějaké útulné hospůdce si pochutnejte na lahodné sangrii. Pláže: cca 6 kilometrů od centra na západ v Cala Mayor je 150 m písčitá pláž, na východě od centra se nachází dlouhá písčitá pláž Playa de Palma.

Nejoblíbenější výlety lodních společností z přístavu Palma de Mallorca

  • Prohlídka města s průvodcem, délka 3 hod., cca 30 EUR
  • Noční okružní jízda městem, délka 3 hod., caa 35 EUR
  • Cykloprojížďka historickým centrem, délka 3,5 hod., cca 55 EUR
  • Dračí jeskyně a manufaktura na úpravu perel, délka 5 hod., cca 55 EUR
  • Dopolední plavba katamaránem, délka 4 hod., cca 55 EUR
  • Zábavní akvapark Western World, délka 5 hod., cca 60 EUR
  • Transfer na pláž, více možností, cca 35 - 70 EUR

 

Praktické tipy pro přístav Palma de Mallorca

Lodě kotví ve velkém přístavním terminálu, z lodi je krásný pohled na pobřežní promenádu a katedrálu. Před terminálem jsou zastávky autobusů MHD, které vás rychle přepraví do centra. Procházka po nábřeží směrem ke katedrále zabere asi 30 minut volné chůze.

Odebírat akční nabídky