Korfu

Korfu (řecky Kerkyra) je hlavním městem ostrova a žije zde přibližně jedna třetina všeho místního obyvatelstva (Korfu má okolo 100 000 stálých obyvatel).

Město je malebně rozloženo na svazích východního pobřeží a korunuje ho tzv. Nová pevnost z benátského období. Přístav chrání předsunutý ostrov Vidos. Antické hlavní město leželo mimo hranice současného osídlení, ale vzhledem k pohnuté historii, během níž byl ostrov mnohokrát zpustošen, se mnoho antických památek nedochovalo. Zbylé významnější památky z tohoto období uchovává Archeologické muzeum, v němž je k vidění štít místního chrámu bohyně Artemis, zobrazující hlavu Gorgony – Meduzy.

Další památky, zejména z byzantského období, jsou soustředěny v dřívějším Královském paláci, který byl původně vystavěn jako sídlo britského Lorda – vrchního komisaře. Obchodním centrem města je Nikiforova ulice a též promenáda Esplanade mezi městem a tzv. Starou pevností. Všude na vás dýchají benátské obydlené domy. V bezprostřední blízkosti centra leží Villa Monrepos, místo narození manžela britské královny Alžběty II – prince Filipa. Od nepaměti láká tento ostrov návštěvníky k pobytu. Je nazýván zeleným ostrovem pro nekonečné olivové sady a cypřišové háje. Naproti tomu vás upoutají krásné útesy svažující se do křišťálově čirého moře, které na řadě míst lemují úchvatné pláže.

Asi 15 km od města Korfu se nachází Villa Achilleion, zamilované sídlo císařovny Sissi. Dnes je v budově kasino, ale i několik památek na nejznámější obyvatelku. Vilu obklopuje krásný park s panoramatickými výhledy, sochami a kultovním chrámkem básníka Heinricha Heineho.

Korfu - průvodce

Kam se vydat v Korfu

Staré město je úchvatným a romantickým místem současného ostrova. V malých úzkých uličkách naleznete pozůstatky byzantského a benátského období, z nichž jsou nejvýraznější dvě starověké pevnosti.

Nejoblíbenější výlety z Korfu od lodních společností

  • Staré město a Paleokastritsa, délka 4 hodiny, orientační cena 40 EUR
  • Koupání na pláži Barbati, délka 4 hodiny, orientační cena 40 EUR
  • Aqualand v Agios Ioanis, délka 4 hodiny, orientační cena 45 EUR
  • Korfu & Achilleion, délka 4 hod., orientační cena 50 EUR
  • Jeep safari na severním pobřeží, délka 4,5 hod., orientační cena 84 EUR
  • pro zkušené: výlet na horském kole, 64 EUR či ježdění na koni na mořském pobřeží, 90 EUR

Poznámka: jedná se o příklady výletů různých lodních společností.

Praktické tipy pro cestování Korfu

Osobní přístav je celkem rozlehlý a má několik přístavních mol pro výletní lodě. U přístavního terminálu jsou půjčovny aut i stanoviště taxi. Do města lze využít autobusy MHD nebo kyvadlovou dopravu lodní společnosti, pokud je nabízena.

 

Odebírat akční nabídky